Jaka kiełkownica najlepsza?

Kiełkownica to naczynie do kiełkowania nasion, zrobione z dużej klasy tworzywa

Kiełkownica to naczynie do kiełkowania nasion, zrobione z dużej klasy tworzywa. Jego jasność zapewnia równe dopuszczenie do wszelkich nasion światła, jakie jest potrzebne do właściwego kiełkowania nasion. Szalki kiełkownicy mają specjalistyczne wgłębienia i mikro otworki, dzięki jakim prowadzony jest zbytek wody – dzięki temu nasienia nie będą pleśnieć.

Kiełkownica — budowa oraz reguła funkcjonowania

Kiełkownica jest specjalistycznym naczyniem bądź doniczką, w jakim trzyma się kiełki. Jest ona przeważnie wielopoziomowa oraz składa się z dwóch bądź trzech tacek, zapewniających hodowlę paru typów kiełków lub po prostu większą ilość jednego ich typu. Czasem napotkać można budową trochę większe, składające się z większej ilości tacek. Kiełkownica musi także mieć zbiornik na wodę i syfon, jaki odprowadzi jej zbytek. Co do produktu, może być ona zrobiona z syntetyku, lecz również z ceramiki oraz szkła.

Nasienia na kiełki

Do kiełkowania nie wykorzystujemy nasion kupionych w sklepach ogrodniczych, ponieważ są one dedykowane tylko do hodowli gruntowej oraz mają szkodliwe środki impregnujące. Najlepiej jest zakupić doskonałej klasy, wychodzące z hodowli organicznej nasienia szczególnie dedykowane na kiełki. Jedynie wówczas mamy pewność, iż wiekszość nasion wykiełkuje i iż ziarna są wolne od pestycydów oraz syntetycznych środków impregnujących. W wypadku soczewicy, słonecznika, garbanzo lub soi, właściwej klasy nasienia spożywcze też mogą posłużyć nam jako artykuł do hodowli, pamiętajmy jednakże, iż w tymże wypadku nie mamy żadnej pewności uzyskania kiełków.

Czemu należałoby hodować kiełki?

Bo jest znacznie taniej! Sam mechanizm nie potrzebuje profesjonalnego zainteresowania, jest całkowicie zero waste, no i kiełki właśnie teraz są doskonałe, gdy już chce się świeżych oraz chrupkich warzyw oraz owoców, lecz jeszcze jest za zimno. Pierwsze kalarepki, rzodkiewki oraz cała reszta będą tylko rozczarowaniem. Nim wiosna pojawi się w pełni, należy ratować się, czym się da. Można je gotować, opiekać, można kiełkować nasienia bądź zboża, jakie odmiennie są dla nas ciężkostrawne, lecz wiele osób najbardziej lubi je standardowo na kanapce, jajecznicy bądź w zupie (np. fasoli mung, pędy zielonego groszku bądź słonecznika!). Spożywać kiełki można wtedy kiedy pojawią się pędy, zwykle trwa to ok. 3 – 4 dni. Najdoskonalsze wedle nas wielu ludzi kiełki rzeżuchy, rzodkiewki, brokułów, „dziwne” w smaku są kiełki soi lub fasoli, natomiast już w ogóle nie polecamy miksów, więc kompozycji rozmaitych kiełków. Pamiętaj, iż gdy posadzisz na raz więcej kiełków, to następnie będziesz mieć dużo do jedzenia, lecz gdy dzielisz się plonami z kimś innym bądź często dajesz je do kanapek oraz sałatek nie powinny się zniszczyć.

Background obraz autorstwa topntp26 - www.freepik.com